Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaWystawa o miastach-ogrodach
dodano: 07-04-2007 o godzinie: 20:52:52

W oknach siedziby naszego Towarzystwa można obecnie obejrzeć wystawę Stowarzyszenia Architektów Polskich o miastach-ogrodach. Wystawa pt. „Idea miasta-ogrodu a…” miała swoją premierę w 2002 roku i od tego czasu, wzbogacana o kolejne eksponaty, pokazywana jest co jakiś czas na oficjalnych imprezach popularyzujących ideę miast-ogrodów. Jej komisarz, Maria Sołtys, wypożyczyła ją naszemu Towarzystwu na najbliższe kilka miesięcy.

Ze względu na ograniczoną powierzchnię wystawienniczą, jednorazowo wystawiane będą tylko cztery plansze z całej kolekcji. Na początek, od 12 marca 2007 r., pokazujemy miasta-ogrody, które powstały jako pierwsze na świecie i od dziesięcioleci stanowią wzór dla kolejnych osad. Chodzi o Letchworth k. Londynu (1903) i Hampstead w Londynie (1907). Na obecnie pokazywanych planszach można zobaczyć zdjęcia i mapy, które je przedstawiają. Do tych właśnie osad odwoływali się projektanci Miasta-Ogrodu Czerniaków (1921) na obecnej Sadybie: Oskar Sosnowski i Tadeusz Tołwiński.

Co miesiąc plansze z wystawy będą wymieniane na kolejne. Następna wymiana nastąpi 12 kwietnia. Siedziba Towarzystwa, gdzie można obejrzeć wystawę, mieści się na ul. Okrężnej 3 w Warszawie.«« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka