Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaSadyba Zdrój - Kresowe uzdrowiska na Sadybie
dodano: 12-02-2007 o godzinie: 21:48:14

W sobotę 17 lutego 2007 r. odbędzie się kolejny wykład z cyklu „Poznaj Sadybę”. Tym razem twórca Archiwum Kresowego, Tomasz Kuba Kozłowski opowie o zapomnianych uzdrowiskach kresowych, od których wzięły swe nazwy znane ulice Sadyby: Morszyńska, Truskawiecka i Niemirowska.

Gdyby nie przydomek „oficerska” Sadyba mogłaby z powodzeniem nosić nazwę „Sadyba Zdrój”. Większość sadybskich ulic wzięła nazwy od miejscowości uzdrowiskowych - mamy więc Buską, Ciechocińską, Cieplicką, Goczałkowicką, Inowrocławską, Iwonicką, Juraty, Kołobrzeską, Konstancińską, Muszyńską, Nałęczowską, Polanicką, Rabczańską, Rymanowską, Swoszowicką, Żegiestowską. Jeśli nie od uzdrowisk to choćby od miejscowości letniskowych, stacji klimatycznych czy - jak się to dawniej mówiło - zakładów przyrodoleczniczych. Stąd Chochołowska, Klarysewska, Ojcowska, Sopocka, Spalska, Urle, Zawojska, Zwardońska. A skoro nie od miejscowości to niech to będzie Zdrojowa, Kuracyjna, Kąpielowa czy Solankowa.

Etymologia większości powyższych nazw jest dosyć czytelna. Z kilkoma wyjątkami. Odkąd poza granicami Polski znalazły się tysiące kresowych miast, miasteczek i wsi, z powszechnej świadomości zniknęły ich nazwy, ich dzieje i historie ludzi stamtąd się wywodzących. Dzisiejszemu mieszkańcowi Sadyby ulica Truskawiecka prędzej skojarzy się z polem truskawek niż z jednym z najmodniejszych uzdrowisk II Rzeczypospolitej. Kto ze współczesnych wie skąd wzięła się tak istotna dla Sadyby ulica Morszyńska czy pobliska Niemirowska?

Dlatego kolejny wykład z cyklu „Poznaj Sadybę” poświęcamy kresowym zdrojom, od których wzięły swe nazwy. Tomasz Kuba Kozłowski opowie w nim o Niemirowie, Morszynie i Truskawcu, a bardziej konkretnie m.in. o:

 • letnich salonach towarzyskich Galicji i II Rzeczypospolitej, morszyńskich sucharkach,
 • najsłynniejszych willach i pensjonatach,
 • zdrojowym savoir vivre, pułkowej orkiestrze i pożegnalnym obyczaju,
 • Jaroszach i Żydach w Truskawcu,
 • szulerach, koryntiankach, swawolach kuracjuszy i zabawach generałów,
 • świecie zamkniętym we wspomnieniach naszych dziadków i pradziadków
 • Poza wysłuchaniem opowieści, będzie można:

 • zobaczyć oryginalne zdjęcia, wydawnictwa, mapy i pamiątki zdrojowe (wiele z nich nie było dotąd szerzej pokazywanych)
 • wylosować niespodzianki oraz
 • wziąć udział w aukcji historycznych widoków Morszyna, Niemirowa i Truskawca.
 • Wykład odbędzie się w sobotę 17 lutego 2007 r. o godz. 11.00 w Szkole Podstawowej nr 115, ul. Okrężna 80. Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba zaprasza.  «« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
  © Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
  statystyka