Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaWszyscy ludzie Piłsudskiego, czyli Sadyba Oficerska
dodano: 09-01-2007 o godzinie: 12:49:44

W sobotę, 20 stycznia odbędzie się wykład o historii Sadyby Oficerskiej. O tym prestiżowym osiedlu domków, zbudowanym przed 2. wojną św. dla wysokich oficerów wojska i najbliższych przyjaciół Józefa Piłsudskiego, opowie architekt SARP Maria Sołtys.

Miejsce: Szkoła Podstawowa 115, ul. Okrężna 80.
Początek: godz. 11.00.

Uczestnicy wykładu dowiedzą się m.in. o tym, skąd wziął się pomysł wybudowania tego osiedla, jakie były pierwotne plany jego zagospodarowania, kto zaprojektował osiedle i poszczególne domy oraz kto konkretnie tam zamieszkiwał. Z pewnością będzie o czym opowiadać, bowiem z historią osiedla związanych jest wiele znanych postaci. W domach Sadyby Oficerskiej przy ulicach Morszyńskiej i Okrężnej mieszkali m.in.: przedwojenny minister spraw zagranicznych Józef Beck oraz najwyżsi rangą oficerowie przedwojennego wojska, a prywatnie bliscy przyjaciele Józefa Piłsudskiego z 1. Brygady Legionów – generałowie: Tadeusz Piskor i Tadeusz Kasprzycki. Tu mieszkał pierwszy wysokiej rangi oficer polski, który uciekł na Zachód jeszcze w 1948 r. – gen. Izydor Modelski. Jego sąsiadem był zaś dziadek obecnego Ministra Edukacji, Jędrzej Giertych. Domy Sadyby Oficerskiej projektowali z kolei najwybitniejsi przedwojenni architekci, tacy jak Tołwiński i Tołłoczko.

W drugiej części spotkania będzie można zwiedzić wystawę o podobnych do Sadyby miastach ogrodach, które powstały przed 2. wojną św. na obrzeżach Warszawy (w tym o Podkowie Leśnej, Komorowie, Włochach, Młocinach). Komisarzem i twórcą tej wystawy jest prowadząca wykład o Sadybie Oficerskiej, specjalizująca się w miastach-ogrodach, p. Maria Sołtys. Podczas oglądania można będzie porozmawiać ze specjalnymi gośćmi wykładu – osobami, które jeszcze dobrze pamiętają przedwojenną Sadybę: p. Marią Burdowicz-Nowicką i p. Pawłem Kamińskim (synem przedwojennego prezesa Spółdzielni Sadyba Oficerska, a przy tym chrześniakiem wspomnianego wyżej Józefa Becka). W trzeciej części spotkania odbędzie się spacer z p. Marią Sołtys po miejscach, których dotyczył wykład – czyli po ulicach Morszyńskiej i Okrężnej, przy fosie.

Uwaga: zgodnie z tradycją wykładów, wśród uczestników zostaną rozlosowane 3 egzemplarze książki o Sadybie. Będzie to książka „Dzienniczek 1944/45” zawierająca wspomnienia Marii Burdowicz-Nowickiej i ciekawe informacje z początków Sadyby Oficerskiej.

Uwaga: Organizatorzy wykładu proszą osoby posiadające stare zdjęcia Sadyby o przyniesienie ich na spotkanie w szkole. Po ich zeskanowaniu na miejscu, zostaną oddane właścicielom.

Przypominamy: miejsce - Szkoła Podstawowa 115, ul. Okrężna 80; termin - 20 stycznia 2007, g. 11.00. Wstęp bezpłatny. Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba zaprasza.«« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka