Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaSadyba pięknieje. Zobacz, co przybyło w 2011
dodano: 27-10-2011 o godzinie: 12:32:54

Niedawno skwer, ulica i latarnie gazowe, wkrótce boisko sportowe, latarnie elektryczne i nowe drzewa. Mimo posuchy finansowej, na Sadybę wciąż płyną miejskie pieniądze.

Lato, jesień na zachodzie

Tegoroczne upiększanie Sadyby kończy się po zachodniej stronie osiedla. Od lipca do końca października 2011 r. urząd dzielnicy Mokotów prowadzi tu projekt przebudowy oświetlenia na czterech ulicach.  Znikają brzydkie stalowe słupy („typ NS-6.5”), a w ich miejsce wchodzą smukłe słupy aluminiowe typu Agrykola („model z 1856 r.”) z ozdobną przeszkloną głowicą, białym odbłyśnikiem i czterema żarnikami.  Nie są to jednak latarnie gazowe, jakich kilkadziesiąt zamontowano ostatnio w okolicach Skweru Starszych Panów. Ten sam wzór, kształt, kolor, a jednak świecą na prąd. Tylko uważni obserwatorzy zauważą, że światło, które emitują, ma kolor biały, a nie cytrynowy, jak ma to miejsce w latarniach gazowych. Różnica jest jednak niewielka, a nowe latarnie zdecydowanie dodają uroku odnowionym ulicom.  Tym razem z pomysłu dzielnicy cieszyć się mogą mieszkańcy ulic Truskawieckiej (demontaż 14 latarni, montaż 15), Fucika (demontaż 5, montaż 7), Cyganeczki (demontaż 7, montaż 7) i Inowrocławskiej (demontaż 5, montaż 7). 

W podobnym czasie, na jesieni 2011, dzielnica Mokotów realizuje inny projekt po zachodniej stronie osiedla - budowę boiska sportowego przy Szkole Podstawowej 115 na Okrężnej.  Pisaliśmy już o tym obszerniej w innej wiadomości.

I jeszcze jeden dzielnicowy projekt, który swoją kulminację będzie miał w ostatnich dniach listopada 2011 r. Oto w pasach drogowych ulic: Orężnej, Morszyńskiej, Okrężnej, Zielonej, Woziwody i Jeziornej zostanie zasadzonych 15 drzew. Na tę liczbę składają się: 4 jesiony wyniosłe, 2 lipy drobnolistne, 6 klonów jaworów oraz 3 klony srebrzyste.  Dodatkowo przybędą dwa drzewa w Parku im. Szczubełka przy Powsińskiej.  Wśród nowych nasadzeń pojawi się tam lipa drobnolistna i wierzba biała.

Zima, wiosna na wschodzie

W pierwszej połowie 2011 roku miejskie inwestycje koncentrowały się po wschodniej, starszej stronie Miasta Ogrodu Sadyba.  Na początku czerwca, przy okazji festiwalu Otwarte Ogrody, po raz pierwszy zabłysły latarnie gazowe na Skwerze Starszych Panów. 

W marcu zaś po gruntownych poprawkach, właściwy wygląd uzyskał wreszcie sam Skwer Starszych Panów.  Wraz z nim pojawiła się odnowiona w granicie ul. Cieplicka.  Skwer i ulica zostały zrealizowane jeszcze w 2010 roku. Aby wywiązać się z umowy z urzędem dzielnicy, firmy, które wygrały przetarg na wykonanie skweru i ulicy, ułożyły co trzeba w pierwszych dniach grudnia 2010.  Prace odbywały się więc w zmarzniętej ziemi, pośród grubej warstwy śniegu.  Efekt okazał się fatalny. Topniejący na wiosnę śnieg wydobył na światło dzienne rozchodzące się w każdy kierunek płyty chodnikowe i kostki granitowe.  Ekipy remontowe powróciły więc na miejsce budowy w ramach rękojmi na przełomie marca i kwietnia 2011 roku. Wszystkie chodniki na Skwerze Starszych Panów zostały ponownie przełożone, podobnie stało się z granitową nawierzchnią ulicy Cieplickiej.  Dziś oba miejsca inwestycji wyglądają wreszcie tak, jak powinny. Odnowiony Skwer cieszył oko już podczas tegorocznego festiwalu Otwarte Ogrody na początku czerwca. Przypominamy, że obie te inwestycje sfinansowała i zleciła Dzielnica Mokotów, a powstały one z inicjatywy i przy dużym wsparciu naszego Towarzystwa. W pełnej krasie Skwer i ulicę Cieplicką można było oglądać już od maja-czerwca 2011.

Na zdjęciach poniżej pokazujemy efekty najbardziej spektakularnej inwestycji z tych zrealizowanych od zera lub dokończonych w 2011 roku. Chodzi tu o Skwer Starszych Panów. Dla zrozumienia skali zmian, jakie zaszły w tym miejscu, przygotowaliśmy jego zdjęcia przed i po rewitalizacji (oraz pierwotny plan opublikowany na stronie internetowej Dzielnicy Mokotów).  Sami zobaczcie różnicę!

 

   

   

   

   

 «« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka