Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaDzieci budują miasto-ogród.
Warsztaty architektoniczne

dodano: 19-12-2006 o godzinie: 16:43:30

7 i 8 grudnia 2006 r. odbyły się na Sadybie unikalne warsztaty architektoniczne. Ich uczestnikami nie byli architekci i urbaniści, lecz uczniowie klas 5. i 6. Szkoły Podstawowej nr 115 na ul. Okrężnej 80. Celem zajęć pt. „Dialog z otoczeniem” było podniesienie świadomości architektonicznej młodzieży poprzez jej aktywne uczestnictwo w projektowaniu przestrzeni miasta ogrodu.

W trakcie warsztatów uczniowie rysowali swoje ulubione krajobrazy, rozmawiali o tym, co cenią we wsi i w mieście, i jak sobie wyobrażają idealne połączenie wsi i miasta. Dzielili się też swoimi obserwacjami na temat okolicy. Swoje preferencje i przemyślenia na temat tego, co jest dla nich ważne w otoczeniu, konfrontowali też z rzeczywistością Miasta Ogrodu Sadyba. Wyszli bowiem w teren, by nagrać opinie mieszkańców o mieście ogrodzie, zrobić zdjęcia Sadyby lub zanotować swoje własne obserwacje o konkretnych wadach i zaletach okolicy. Na zakończenie warsztatów, w ramach podsumowania, zbudowali domy z ogrodem według własnego projektu oraz zaaranżowali je w miasto-ogród – ze wspólnymi terenami zieleni, placem zabaw, wewnętrznymi ścieżkami spacerowymi i rowerowymi oraz poprowadzoną wokół osiedla drogą dojazdową.

Dwudniowe zajęcia architektoniczne wymyślił i poprowadził wykładowca Akademii Sztuk Plastycznych i zapalony edukator młodzieży Dariusz Śmiechowski (zob. jego inne projekty edukacyjne na http://www.playce.org/members/smiechowski.htm). Odbyły się one w ramach warsztatów planistycznych Samodzielnego Zakładu Sztuki Krajobrazu SGGW pt. „Miasto-Ogród jako wzorzec projektowania ładu przestrzeni”. Efekty pracy uczniów z Sadyby zostały przedstawione w formie prezentacji multimedialnej podczas debaty publicznej „Nowe perspektywy transformacji krajobrazu”, w Zamku Ujazdowskim 12 grudnia 2006 r.

Warsztat p. Śmiechowskiego będzie miał swoją kontynuację na początku 2007 roku – na wspólnych zajęciach spotkają się wtedy uczniowie Szkoły 115 z uczestnikami podobnych warsztatów, które odbyły się w jednej z polskich wsi. Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba będzie dążyć do tego, by podobne projekty stały się stałym elementem edukacji uczniów naszego osiedla.

Zobacz zdjęcia z warsztatów w Galerii zdjęć...«« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka