Sadyba Literacka

Warszawa się zmienia, ale Sadyba dalej pozostaje krainą trochę z bajki. Dawniej była „za miastem”, teraz jest między miastem a miasteczkiem Wilanów. Jak każda bajka, ma swoje wilki: huczącą arterię, deweloperów niszczących Jeziorko, ekipy filmowe depczące trawniki, wiosną i jesienią dymy z działek. Inaczej nie byłaby bajką. Bo bajki są po to, żeby jakaś księżniczka czy inny bohater wszystko naprawili. Takich bohaterek i bohaterów tu nie brak: w małych ojczyznach jest ich zawsze więcej niż gdzie indziej.

Na bajkowość Sadyby składają się: brukowane uliczki; światło gazowych latarń; kumkania i rechotania kumek i rechotek w fosie; kuny, jeże i – niekiedy – odwiedzające z sąsiedztwa dziki; nad Jeziorkiem ptactwo, jakiego nie uświadczysz gdzie indziej w stolicy. A w domach i blokach ludzie, którzy za nic nie chcieliby mieszkać gdzie indziej. Mieszkający tu pisarki i pisarze o Sadybie piszą. Poczytajmy...

Tymi słowami Agnieszki Taborskiej w sierpniu 2020 roku rozpoczęliśmy cykl "Sadyba Literacka". W ramach tego projektu na profilu Towarzystwa na Facebooku publikujemy opisy książek, które są o Sadybie lub powstały na Sadybie.

Jeśli macie Państwo jakąś ulubioną książkę sadybiańską, prosimy podzielcie się z nami! A może ją napisaliście? Prześlijcie jej recenzję, opis, zdjęcia. Bardzo chętnie opublikujemy post o tej właśnie książce. Stwórzmy ten cykl wspólnie! Poczytajmy! o sadybiańskich ksiązkach i sadybiańskie książki!


Limeryki Marcina Giżyckiego

W środę 9 listopada 2022 r. pożegnaliśmy Marcina Giżyckiego. Przytaczamy Państwu Jego wspaniałe limeryki, które były odczytane podczas uroczystości pogrzebowej na Powązkach.

czytaj dalej

"Oni są super! 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebie” Yvette Żółtowskiej-Darskiej

Książka "Oni są super! 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebie” napisana przez Yvette Żółtowską-Darską zawiera 40 wywiadów z wyjątkowymi osobami. Czy każda z tych osób od razu wiedziała, kim chce być? Na czym polega ich codzienna praca? I wreszcie: czy sukces i szczęście na pewno…

czytaj dalej

"Losy dziecka w cieniu wojny" Barbary Szpakowskiej-Kołodziejczyk

Książka zawiera wspomnienia Barbary Szpakowskiej-Kołodziejczyk, lekarki, wieloletniej mieszkanki Sadyby.

czytaj dalej

„Korzenie miasta” tom IV pt. „Mokotów i Ochota” Jerzego Kasprzyckiego

Zapraszamy do przeczytania fragmentów książki poświęconych trzem sadybiańskim ulicom: Domowej, Goraszewskiej i Godebskiego.

czytaj dalej

"Wilanów to nie tylko obecni mieszkańcy. Cmentarz Wilanowski 1816-2016" Wojciecha Parzyńskiego

Wojciech Parzyński opowiada historię nekropolii w Wilanowie i ludzi z nią związanych.

czytaj dalej

"Dzień targowy. Tak się kończył PRL" Marka Przybylika

Książka Marka Przybylika, sadybianina, jest autentyczną kroniką ostatniego dziesięciolecia Peerelu. Składa się na nią wybór felietonów zamieszczanych przez autora regularnie co tydzień od 1981 do 1991 roku w Życiu Warszawy - wówczas najważniejszym dzienniku krajowym, opisujących z nieukrywanym…

czytaj dalej

"Augustyna Borysowicz w oczach córki" Marii Dąbrowskiej

Jest to bardzo osobiste wspomnienie Marii Dabrowskiej o jej matce, która wielu rzeczy nie opowiedziała córce za życia. Autorka przez ostatnie kilka lat poszukiwała śladów w archiwach i w tej publikacji zebrała w zgrabny sposób fotografie, dokumenty, fakty z życia matki.

czytaj dalej

"Pierwiosnek i niezapominajki" Katarzyny Boguckiej

Katarzyna Bogucka - sadybianka, konsultantka scenariuszowa i scenarzystka, poetka. Kasia mówi, że pisze wiersze w najgorszych i najpiękniejszych chwilach życia. Prezentujemy Państwu trzy wybane z tomiku „Pierwiosnek i niezapominajki”, do którego grafikę przygotowała Zuzanna Okienczyc.

czytaj dalej

"Mój ojciec, kapitan Zbyszek. Polskość po wileńsku" Krzysztofa Bukowskiego

Autor opowiada o losach swojego ojca Edmunda Bukowskiego (ps. Zbyszek, Edmund) i matki Ireny Bukowskiej (Chełmickiej) - żołnierzy kresowych, poddanych represjom w czasach komunistycznych w powojennej Polsce.

czytaj dalej

"Żaby w śmietanie czyli Stanisław Bareja i bliscy" Katarzyny Barei

Katarzyna Bareja, córka Stanisława, filmoznawczyni, psychoterapeutka, sięgając po niepublikowane fragmenty rodzinnych pamiętników i prywatne listy, ukazuje życie Barejów widziane niejako „od kuchni” (notabene – miejsca, w którym najczęściej można było zastać jej ojca). Z czułością przedstawia…

czytaj dalej

"Blues" Marcina Giżyckiego

Ta publikacja to tzw. książka do pisania, w której prócz tekstów i fotografii autora znajdziemy sporo miejsca na notatki. Wyd. Austeria, 2022.

czytaj dalej

„Andzia” wiersze bp. Piotra Mańkowskiego z ilustracjami Przemysława Truścińskiego

Ilustracje do wierszy bp. Piotra Mańkowskiego wykonał Przemysław Truściński, sadybianin, którego możecie Państwo znać jako autora komiksu „Apokalipsa na Sadybie”. Ilustracje są wyjątkowe!

czytaj dalej

Karolina Lewenstam

Karolina Lewenstam to mieszkająca na Sadybie filozofka, publicystka, wykładowczyni. Obroniła doktorat z etyki na Boston University. Wieloletnia felietonistka „Dziennika Gazety Prawnej” i autorka tekstów publicystycznych, wywiadów i komiksów, publikowanych między innymi w "Piśmie", „Gazecie…

czytaj dalej

Katarzyna Stoparczyk

Kasia Stoparczyk, nasza sadybiańska sąsiadka, twórczyni telewizyjnego programu „Duże dzieci” i uwielbianej Trójkowej „Zagadkowej niedzieli", jest także autorką trzech książek.

czytaj dalej

„They will be back" Susan L. Throckmorton

Książka napisana i zilustrowana przez Amerykankę, która zakochała się w Sadybie i tu mieszka od prawie 20 lat! Susan zakochała się też w polskiej sztuce ludowej i w wycinankach.

czytaj dalej
Zostań członkiem Towarzystwa Miasto Ogród Sadyba