Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto-Ogród SadybaOdszedł wielki pasjonat Jeziorka
dodano: 08-03-2011 o godzinie: 18:29:41

3 lutego 2011 roku zmarł pasjonat i wielbiciel Jeziorka Czerniakowskiego, Yves Lemauviel.  Był francuskim ornitologiem, wybitnym znawcą ptaków.  Aktywnym członkiem wielu francuskich i polskich stowarzyszeń ekologicznych. Jego największą pasją była fotografia. Od końca lat 80. fotografował ptaki naszego Jeziorka, na bieżąco dokumentując pojawiające się tu chronione gatunki, ale także – niestety - przypadki ich niszczenia.

Efekty jego wielogodzinnych sesji zdjęciowych w terenie możemy do dziś podziwiać  na parkanie Szkoły Podstawowej nr 103 od strony ul. Jeziornej.   Tu bowiem znajduje się wielkoformatowa wystawa jego unikatowych zdjęć chronionych ptaków Jeziorka, która powstała przy okazji festiwalu Otwarte Ogrody w czerwcu 2009 roku.  Zdjęcia z tej wystawy wraz z ciekawymi opisami autorstwa Andrzeja Kruszewicza, znanego ornitologa i dyrektora warszawskiego zoo, uwiecznione zostały dodatkowo w postaci kolorowego katalogu – albumu. Otwarciu wystawy i wydaniu katalogu towarzyszyły wtedy dwa wydarzenia: prezentacja multimedialna Andrzeja Kruszewicza o ptakach w mieście i o ptakach Jeziorka, oraz spacer wokół Jeziorka z przewodnikami z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Msza pogrzebowa za śp. Yves’a Lemauvela odbyła się 9 lutego o 13:00 w kościele przy ul. Goraszewskiej, a pogrzeb na cmentarzu przy ul. św. Bonifacego tuż obok.

Na załączonych zdjęciach:
(1) Yves Lemauviel (z prawej) prezentuje swój katalog powystawowy w dniu jego premiery na Sadybie w czerwcu 2009 r.; obok współautor – Andrzej Kruszewicz;
(2) Yves Lemauviel (pierwszy z lewej) podczas spaceru z ornitologami i mieszkańcami Sadyby w czerwcu 2009 r.

               «« poprzedni    «« archiwum aktualności następny »»
© Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
statystyka